Louisiana på papir: Josef Albers

1. Juli - 28. Aug. 2011

En samling usædvanligt fine og levende studier af farve og form, malet af en af det 20. århundredes mest betydelige kunstneriske pionerer, kunne nydes for allerførste gang.

"Jeg vil gerne bibringe andre min egen fryd over de uendelige muligheder, der er for at opleve farver på nye måder."

Farver var i det hele taget en besættelse for Josef Albers (1888-1976), der blev præsenteret som den anden kunstner i serien Louisiana på papir. Og dét med 80 arbejder i olie på papir, hvoraf nogle kun sjældent og andre aldrig før har været vist offentligt. Lidt af en sensation, når man betænker, at Albers som maler og lærer - han var også grafiker, designer, billedhugger og skribent - hører til det 20. århundredes mest indflydelsesrige. Hans abstrakte kunst og undervisningsmetoder har præget generationer af europæiske og amerikanske kunstnere, designere og arkitekter. 

Albers, der var født i den tyske by Bottrop, underviste på den banebrydende Bauhaus-skole, indtil den blev lukket i 1933 efter nazistisk pres. Han emigrerede til USA, hvor han for alvor foldede sig ud som maler og lærer. På rejser til Mexico blev han dybt betaget af landets farver, lys og kulturarv, og han begyndte at eksperimentere med kombinationer af farvetoner – f.eks. magenta, turkis, violet, grøn og okker – inden for rammerne af det, han kom til at betragte som det ideelle format: kvadratet. Han arbejdede systematisk, teoretisk og formelt, men som det kan ses, så er hans studier fulde af liv, spontanitet og poesi.

Udstillingen er blevet til i samarbejde med Josef Albers Museum Quadrat, Bottrop og Staatliche Graphische Sammlung, München. Louisiana indgår som venue i en større turne, der blandt andre omfatter Gulbenkian-museet i Portugal og Morgan Library i New York.

Louisiana på papir er en serie af mindre udstillinger på Louisiana, som vises i løbet af 2011. Udstillingerne er kurateret af Louisianas direktør Poul Erik Tøjner og fokuserer på grafiske arbejder og tegninger. Den første kunstner i serien var den amerikanske kunstner Al Taylor (1948-1999), som museet også ejer en række fotogravurer af. Den sidste kunstner i serien efter Josef Albers er den lettiske kunster Vija Celmins, der udstilles på Louisiana 8. Sep. 2011 - 8. Jan. 2012.

Anmeldelser
"Indsigtsfuld og smuk udstilling på Louisiana med Josef Albers studier af kvadratet... det er simpelthen små perler af stor kunstnerisk kvalitet. Ja, man bliver varm om hjertet, når man står foran dem "
  Børsen 



"smuk og intim præsentation af en af det 20. århundredes store kunstnere."
 Berlingske



"er nogen interesseret i at opleve, hvad der kan gøre enkle farvekombinationer forunderligt smukke at se på, vil de ikke gå skuffet fra dette stille møde med en kunstner, der kun overskred grænser i den simplificerede skønheds navn."
 Politiken
Udstillingsforedrag
albers128.jpg 
Josef Albers – Transforming Color and Line
Søndag den 28. august 2011 kl. 15
Mød Nicholas Fox Weber, direktør for Josef and Anni Albers Foundation og personlig ven af Josef Albers. I anledning af udstillingen LOUISIANA PÅ PAPIR: JOSEF ALBERS, fortæller Weber om vennens kunstneriske virke og livslange studier af farve og form.
Læs mere »