Kalender

13.02.2013, kl. 20:00  |  Udstillinger
Andy Warhol som kunstner og fænomen

Med udgangspunkt i den aktuelle udstilling af Andy Warhols tidlige tegninger stiller forfatteren Niels Frank en række spørgsmål til Warhols kunst, til kunstneren selv og til hans placering i kunsthistorien.  Undervejs kombineres svarene med lysbilleder af udvalgte Warhol-værker. Foredraget bliver altså en blanding af ord og billede, og der vil blive noget for både øjet, øret – og tanken.

Niels Frank, f.1963, der er tidligere rektor på Forfatterskolen, har igennem mange år været stor fan og kender af Andy Warhols værk og person. Foruden at være forfatter til en række digtsamlinger har Niels Frank skrevet flere essaysamlinger om litteratur og kunst, bl.a. Tak for i går: femten kunsthistorier, som består af 15 tekster, der tager afsæt i hvert sit kunstværk af blandt andet Rembrandt, van Gogh, Picasso og Warhol. Mest indgående har Niels Frank skrevet om Andy Warhol i essaysamlingen Yucatán, som udkom i 1993.

Niels Frank har modtaget en lang række litterære hædersbevisninger og er på finansloven som modtager af den livsvarige ydelse fra Statens Kunstfond. 

Louisiana Koncertsal
Gratis for museets gæster.
Tilmelding tilrådes. Gebyr 10 kr.
Tilmeld »
Se flere arrangementer
FIND ARRANGEMENT